אנו משתמשים בעוגיות כדי לאפשר לך את חווית הגלישה הטובה ביותר באתר זה. בעת שימוש באתר, אתה מסכים לשימוש בעוגיות בהתאם למדיניות השימוש שלנו

 


ד"ר סמואלוב יבוא ושיווק בע"מ

רח’ הסדנא 13 רעננה ת.ד. 2486
מיקוד 4365007 
ישראל


הרי האטלס, מרוקו

איריס

בעל יכולת איזון ייחודית בין לחות ויובש.

האיריס - המכונה גם שושן החרב - קרוי על שם אלת הקשת בענן היוונית, איריס, שליחת האלים, המביאה מים. צבעי הקשת של הפרחים המרשימים, ויכולותו של הצמח לצבור מים במשך תקופות זמן ממושכות בשורשיו הבשרניים מאשרים את הקשר שלו אל מקורותיו המיתולוגיים של שמו.

תמציות שורשי האיריס הן מרכיב שביסס את מקומו לפני זמן רב במוצרי הטיפוח של חברת Weleda, התומך באיזון הלחות של העור, ומספק שמן אתרי בעל ערך. האיריס משגשג באיזורים בלתי נגישים של הרי האטלס במרוקו, שם שיתוף פעולה בין חברת Weleda לבין שותפותינו, חברות צרפתיות, מבטיח הכנסה יציבה לכ-300 משפחות חקלאים. 

 

החקלאים עובדים ב-20 קילומטרים רבועים של אדמה, הכוללים שדות טרשים קטנים שמידותיהם בין 400 ל-600 מטרים רבועים.  בשדות אלה בטראסות, שאותן יצרו החקלאים במאמץ ובשקידה מתוך ההר, מטפחים החקלאים פשתן, עדשים ומעט בצל וירקות אחרים. גידול חקלאי של שורשי איריס משלים בצורה אידיאלית את גידולי הירקות המסורתיים, ומעניק לחקלאים שהצטרפו לקואופרטיב הכנסה קבועה.  קציר האביב של כל אחת מ-300 המשפחות מניב עד 400 קילוגרם של קנה שורש טרי של צמחי האיריס, עשיר בשמנים אתריים בעלי ערך.

 

חקלאות בקנה מידה קטן

גם כיום, שיעור גבוה מהאוכלוסיה הכפרית במרוקו נסמך על חקלאות בקנה מידה קטן כמקור הכנסה עיקרי. הקציר יכול להוות עד 50% מהכנסותיהן של משפחות מסוימות, אולם הדבר אפשרי רק כאשר מבססים שותפויות בנות קיימא, כדוגמת הקשר שבין חברת Weleda לבין אלו המטפחים את האיריס הגרמני (iris germanica) בצורה אורגנית, במחוז טירדווים בהרי האטלס. האקלים בהרי האטלס, ממרומי גובה של 1,600 מטרים מעל פני הים, הוא קר בחורף וחם מאוד בקיץ, האוויר בו דליל ויבש, והאדמה דלה.  למעשה כל העבודה בשדות, מהזריעה ועד לקציר, נעשית ביד, לעיתים בעזרת פרדות.  השימוש במכונות באזורים קטנים אלה יהיה יקר מדי, ובלתי מעשי. 

 

ייבוש האיריס באוויר ההרים

לפני זיקוק השמנים האתריים, צריך לקלף ביד את כל הקציר - מאות אלפי שורשים פקעתיים שגודלם כגודל תפוח אדמה - ולייבשם באוויר ובשמש ההרים. תהליך זה יכול להימשך שבוע, שבמהלכו יאבדו השורשים כ-80% ממשקלם. רק אז מובאים השורשים הקשים והמיובשים אל העמק באמצעות פרדה לשם עיבוד נוסף כדי להפיק את התמצית היקרה. הקמת קואופרטיבים קטנים של חקלאים, אשר חברת Weleda והחברות השותפות שלנו בצרפת, מפקחות עליהם בקביעות, הובילה להגברת הפעילות הכלכלית המקומית, לשיפור יציב בהכנסתם של חקלאים קטנים, ולעלייה בתנאי המחיה הכלליים.

 

גלו פרוייקטים נוספים

להרגעת העור סביב העיניים

יופרזיה מגרמניה

צמח בעל שורשים ארוכים למראה בריא של הפה והחניכיים.

רטניה מפרו

מרכיב

Iris root

Iris Germanica Root Extract

Iris Germanica Root Extract

תמצית המופקת משורש האיריס, האוגר כמות נזלים ולחות גבוהה. מסייע לייצב את  רמות הלחות בשכבות העליונות של האפידרמיס.