אנו משתמשים בעוגיות כדי לאפשר לך את חווית הגלישה הטובה ביותר באתר זה. בעת שימוש באתר, אתה מסכים לשימוש בעוגיות בהתאם למדיניות השימוש שלנו

 


ד"ר סמואלוב יבוא ושיווק בע"מ

רח’ הסדנא 13 רעננה ת.ד. 2486
מיקוד 4365007 
ישראל


בסרביה, מולדובה

לבנדר

הארומה המושלמת

פרחי הלבנדר שצבעם כחול עמוק מכילים שמנים אתריים שמשמשים להוספת ארומה נהדרת לכ-50 ממוצריה של חברת Weleda.

פעמים רבות רואים תמונות של לבנדר כשדות סגולים אינסופיים בפרובאנס שבצרפת, אולם יש באירופה אזור גידול חשוב נוסף, שם גדל הלבנדר מזה מאות בשנים. המדינה הקטנה מולדובה, בין רומניה לאוקראינה, ששטחה עומד על 34,000 קילומטרים רבועים בלבד של אדמה, משופעת באקלים חמים ויבש, ואדמתה השחורה והפורייה מאפשרת לכרמים ולמטעים לשגשג. אקלים זב מושלם לגידול צמחים כך שמולדובה נודעה כאחת מיצרניות השמנים האתריים הגדולות בעולם. עם תום עידן ברית המועצות, בשנת 1992, נעלמו אקרים רבים של לבנדר, מאחר שהתושבים ניסו לעסוק בסחר חופשי. מאז השתנו דברים רבים במדינה קטנה זו: המסורת הקדומה חודשה וגידול הלבנדר שוקם.

Lavender blossom close up

הלבנדר משתייך למשפחת השפתניים. זהו שיח ייחודי, קטן ומעוגל, שענפיו מחודדים וזקופים, ועליו מספר פרחים קטנים סגולים. העלים צרים בצורתם, ומשתנים בצבעם, מאפור-ירוק בחלקים העליונים עד שעיר ולבן בחלקים התחתונים. הסוג מונה 25 מינים, מתוכם נעשה שימוש במינים הבאים: אזוביון רפואי (Lavandula angustifolia), לבנדר ספייק (Lavandula latifolia), אזוביון דגול (Lavandula stoechas) ואזוביון מכלוא (Lavandula hybrida). 

 

פרויקט החקלאות האורגנית הגדול ביותר

מומחה פיתוח בריטי ומהנדס חקלאות מולדובי יזמו את פרויקט החקלאות האורגנית הגדול במדינת מולדובה, הם נדהמו מהמהירות שבה הפרויקט התרחב. אחת מהסיבות להתפתחות המהירה הוא ללא ספק שיתוף הפעולה עם חברת Weleda, שהחל בשנת 2005.  שיתוף הפעולה הצמוד עם חברת Weleda, והתחזית לשיתוף פעולה ארוך טווח היוו גורם מניע נוסף לפרויקט. "200 משפחות חקלאים מעורבות כרגע, ושטח גידול הלבנדר האורגני התרחב ל-200 אקרים בקירוב", אומר מומחה הפיתוח הבריטי.

 

מרגע השתילה של צמחים חדשים באדמה, נדרשות שלוש שנים לפני האסיף הגדול הראשון - אולם בתנאים חיוביים, ניתן יהיה לקצור את הצמח במשך כשלושים שנה. הצמחים הראשונים היו מוכנים לקציר בשנת 2005, ומאז, בכל שנה מסוף חודש יוני, ועד אמצע יולי, הפועלים קוטפים ידנית את הפרחים הבוגרים בעזרת מגל - משימה עתירת עבודה, המצריכה מחויבות ותשומת לב רבה.

הלבנדר שנאסף מעובד מידית, מבלי לעזוב אפילו את השדה, וזאת ביחידת הזיקוק הניידת לשמנים אתריים. הדבר דורש ידע הנדסי, תשומת לב ורגישות. צוות המונה ארבעה אנשים נמצא בכל עת בתפקיד ובעת התקדמות הקציר, מקבל מכלים המלאים בפרחי לבנדר, שלאחר מכן מחוברים לדוד חימום נייד ועוברים עיבוד בקיטור. תהליך הזיקוק נמשך כשעה, ומכל 100 ק"ג של פרחי לבנדר, מופק קילוגרם אחד בלבד של שמן. לאחר מכן השמן האתרי מוכן להובלה בתוך חביות, הנאטמות במקום. על מנת להבטיח איכות גבוהה, חשוב במיוחד לאחסן את שמן הלבנדר היקר בסביבה קרירה לפני היצוא לחברת Weleda. 

 

אולם באמצעות השותפות של חברת Weleda במולדובה, ללבנדר יש השפעה חיובית אחרת: השותף המקומי מפיק תועלת מניסיוננו הנרחב בהפקת שמנים אתריים וברכישת חומרי גלם. מאז תחילת עבודתנו המשותפת, תרמנו לשיפור הליך  הייצור והקטיף, ונמצאו פתרונות לבעיות קטנות שונות. לדוגמה, חברת Weleda מסייעת למצוא פתרון הולם וידידותי לסביבה לשימוש בשיירים מתהליך הזיקוק למטרות דישון. "זהו מצב של יחסי גומלין הדדיים", מאשרים השותפים המקומיים. "אנו יכולים לפתח את האיכות הרצויה אך ורק תוך שיתוף פעולה".

בחלוף עשור, ניתן להבחין בתנופה הכלכלית והחברתית שהפרויקט נתן למחוז הכפרי. עבור החקלאים, גידול לבנדר הפך לחלק בלתי נפרד מהכנסתם, ובעקבות השותפות, בית הספר של הכפר עבר שיפוץ מקיף. לחגיגות ה-90 של חברת Weleda, השתתפנו בבניית מרכז בריאות ורווחה בעיירה המקומית, מינצ'ני. זוהי רק דוגמה אחת לאופן שבו השותפויות של חברת Weleda מפתחות לא רק את חומרי הגלם החשובים שלנו, אלא גם את הקהילות שמייצרות אותם.

 

מרכיב

Lavender field

Lavender Oil

Lavandula Angustifolia Oil

השמן האתרי של הלבנדר לוקח חלק חשוב בתערובות הריח והארומה של מוצרי Weleda. השמן עצמו מופק מהתפרחת הסגולה האופיינית ומשמש להרגעת העור.