אנו משתמשים בעוגיות כדי לאפשר לך את חווית הגלישה הטובה ביותר באתר זה. בעת שימוש באתר, אתה מסכים לשימוש בעוגיות בהתאם למדיניות השימוש שלנו

 


ד"ר סמואלוב יבוא ושיווק בע"מ

רח’ הסדנא 13 רעננה ת.ד. 2486
מיקוד 4365007 
ישראל


ארקיפה, פרו

רטניה

רטניה בקטיף בר קיימא מהרי האנדים - משמשת למראה בריא של השיניים והחניכיים.

רטניה (krameria lappacea) היא שיח שאינו בולט לעין, הגדל במרחבים הצחיחים בסביבתה של העיר ארקיפה, בדרום פרו.  הרטניה משגשגת באקלים הקשה של רכס האנדים באמצעות מערכת השורשים המפושטת והמסועפת שלה, המשמשת כהגנה כנגד הסחף של אדמת ההר היבשה והרדודה. הצמח ממלא תפקיד חשוב במוצרי חברת Weleda הדנטליים מזה למעלה מ-50 שנה, ונאסף בקטיף בר- קיימא ממקורות בר.

מלכתחילה התמקדנו באפשרות לתרבת את צמח הבר. הפרופסורית לבוטניקה, פטימה קקראס מאוניברסיטת ארקיפה, והחוקרים הגרמנים פרופ' ד"ר מקס וייגנד וניקולאס דוסטרט השיקו פרויקט שותפות ציבורי-פרטי על מנת לחקור האם ניתן להפיץ ולגדל בהצלחה רטניה. שלב המחקר הראשון, שנמשך עד שנת 2006, הראה שלא ניתן לתרבת את הצמח, וזאת בשל שתי סיבות: הוא משגשג רק במגע עם צמחים פונדקאים, תוך שהוא נוטל מהם את המים ואת המלחים המזינים, ומשמעות הדבר היא כי תירבות הצמח ידרוש מין צמחים נוסף בשדות הפתוחים, דבר שהוא על גבול הבלתי מעשי. הביולוגיה הספציפית של הרטניה מעוררת את הקושי השני - היא גדלה באיטיות רבה, ונדרשות בין 7 ל-15 שנים עד שתהיה גדולה מספיק אפילו לצורך קציר ראשון, כך שההשקעה, ומאמצי התחזוקה בשדה יהיו מורכבים ובלתי מעשיים.

תחת לחץ השווקים העולמיים

חברת Weleda נדרשה להתגבר על בעיה נוספת. מאחר שהרטניה היא בעלת ערך בשוק הצמחים העולמי, היא מצויה בסיכון גבוה. בשוק העולמי נעשה שימוש לכל הפחות ב-70,000 מיני צמחים, עם קציר של חצי מיליון טון  בכל שנה. אלו נסחרים במרכזי הכלכלה בעולם עם תנועות מתעתעות במסחר, כך שאין תמריץ ניכר עבור השחקנים בעסק עולמי זה לחשוף את הקלפים שלהם, דבר המשפיע על המסחר ברטניה, באותו אופן שבו הוא משפיע על מיני צמחים אחרים.

 

המספרים הרשמיים קובעים כי פרו מייצאת כ-40 טונות רטניה בשנה, מהם טון אחד מגיע ל-Weleda Group אולם לגבי רבים מהמקורות אין שקיפות. משום כך, החליטה חברת Weleda בשנת 2002, להיכנס להסכם שיתוף פעולה נרחב על מנת להקים פרויקט רכש בר קיימא - עם רשות השימור "INRENA", בשיתוף מדענים, מלקטים, סוחרים, ו- "Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit" (GIZ) הגרמנית.

מתחם מוגן לצמחי בר

באמצעות שיתוף פעולה זה, ניתן היה ליצור מתחם מוגן ששטחו 2000 הקטרים במחוז ארקיפה לאיסוף בר קיימא של צמחי בר. נערכה רשימת מלאי של הצמחים תוך שימוש בשלוש חלקות מדגמיות, על מנת לחקור בצורה מעמיקה את ההתחדשות הטבעית, ואת דפוסי הצמיחה השנתיים של הרטניה. ממצאים ממחקרים אלה סייעו להנחת היסודות לאסטרטגיית איסוף בר קיימא. בתחילה קצרו רק חלקים מהשורש, אולם חוקרים פיתחו בהדרגה שיטה פשוטה בתכלית - שטח האיסוף חולק לחמישה אזורים, ובהם ניתן לקצור כל צמח חמישי על שורשיו. במהלך הקציר, המלקטים זורעים זרעי רטניה באדמה המתוחחת, על מנת להבטיח את המשך צמיחתם המחודשת של נבטים. תצפית וניתוח ארוכי טווח מלמדים אותנו כי יצירה טבעית מכוונת זו של אוכלוסיית הצמחים פועלת היטב, וכי היא מגנה על עתידו של הצמח.

 

פרויקט זה שבו שותפה חברת Weleda מזה קרוב ל-10 שנים עם שותפיה הגרמניות והפרואניות מגן על הרטניה, שחשיבותה למוצרים הדנטליים של חברת Weleda כה רבה. טון אחד של שורשים מיובשים נקצר מדי שנה במחוז צ'וקיבמבה. הרטניה נאספת בהתאם לתפיסות של קיימות, ומעובדת באירופה. המלקטים מקבלים שכר מוסכם והוגן, המבטיח להם הכנסה נוספת חשובה. חברת Weleda מקבלת אספקה בת קיימא ומובטחת, מתוך שקיפות, והחברה יכולה לעשות שימוש במידע יקר ערך זה לצורך תמיכה בפיתוח פרויקטים אחרים של איסוף צמחי בר.

 

המאמץ שאנו משקיעים, והתמיכה משותפינו לא נעלמו מן העין. רשויות השימור בפרו מתכוונות להפוך את "שיטת האיסוף בר הקיימא" לחוק עבור כל החברות המעוניינות לייצא רטניה. משמעות הדבר היא, שרק אלו שייאספו רטניה באיסוף בר קיימא יורשו לייצא מפרו. בעתיד הקרוב ניתן יהיה ליישם אסטרטגיה זו גם לצמחים אחרים, דבר שיהווה צעד חשוב לעבר מגוון ביולוגי בר קיימא.

הכירו פרוייקטים נוספים

תמצית שורש האיריס תומכת באיזון לחות העור.

איריס מהרי האטלס שבמרוקו

צמח עתיק יומין בעל ריח משכר

רוזמרין - אדמוז, מחוז ולנסיה, ספרד

מרכיב

Krameria Triandra Root Extract

Krameria Triandra Root Extract

משמש בסדרה הדנטלית ומופק משורש צמח הרטניה הנקרא גם בדרום אמריקה "שורש מברשת השיניים". בעל צבע אדום אופייני. תורם למראה בריא של השיניים והחניכיים.