אנתרופוסופיה

נוסדה על ידי רודולף שטיינר

האנתרופוסופיה נהגתה בידי הפילוסוף ואיש מדעי הטבע, רודולף שטיינר, בצוותא עם עמיתיו, שותפיו לחשיבה. שיטת המחקר השפיעה על דיסציפלינות אחרות, ובהן חינוך, אדריכלות, אומנות ורפואה, ובהשפעתה ניתן עדיין לחוש מדי יום ביומו בחברת Weleda.

 אנתרופוסופיה היא שיטת מחקר כלל עולמית, ששורשיה באירופה, החוקרת רוחניות באמצעות מדע. היא מציעה דרכים להיטיב את הבנת חוקי האנושות, וכיצד לפעול בהתאם להם, תוך מתן נוסחאות, ודרכי פעולה אפשריות למגוון תחומי חיים. 

מחשיבה מדעית לחוויה רוחנית

בניגוד לחשיבה כיום בחוגים אקדמיים ואוניברסיטאיים, השתמש שטיינר במילה אנתרופוסופיה בהתייחסו לחקר התחום הרוחני באמצעות ניסיון מדעי ורוחני, ולכך הקדיש את פועלו. האנתרופוסופיה אימצה את נקודת הפתיחה שלה מהחשיבה המדויקת של עולם המדע. שיטות המחקר המדויקות שהיו, אם לא כן, מוגבלות לעולם החומר, הורחבו לעולם הרוחני באמצעות המדע.

 ניתן לתאר את האנתרופוסופיה כך:  בני אדם מבינים את העולם באמצעות חושיהם, ותהליכי החשיבה שלהם - הידע מממצאים אלה מכונה אנתרופולוגיה. האנתרופוסופיה הרחיבה גישה זו אל הרמה הרוחנית, מכיוון שבני אדם יכולים לקלוט את סביבתם גם באמצעות רגשות ומחשבות. שטיינר קרא לאנתרופוסופיה "חוכמת האדם", מכיוון שביוונית anthropos  משמעו אדם, ו-sophia - חוכמה. 

כמו כן ייסד שטיינר את החברה האנתרופוסופית הכללית בשנת 1923, שייעודה נותר לשמור על חיי תרבות וחיים אינטלקטואליים חופשיים, ולקדם את חקר התחום הרוחני. למטרת המחקר הרוחני, נוסד בית הספר למדע הרוח בדורנך, קילומטרים בודדים בלבד מהמקום שבו שוכן בימינו אלה המטה של חברת Weleda, שבארלסהיים. משכנו יוצא הדופן מבחינה אדריכלית של בית הספר נקרא גתהאנום . זהו מרכז לאנתרופוסופיה - אותו תכנן רודולף שטיינר עצמו - הכולל שני אולמות ובהם 1500 מושבים, גלריה, חדרי הרצאות, ספריה, חנות ספרים וחללים לצרכי המנהלה של החברה האנתרופוסופית. ועידות בנושאים מעוררי עניין מוסיפות להיערך כאן מספר פעמים בשנה. 

 

השפעת התורה האנתרופוסופית על Weleda

מטרתה של האנתרופוסופיה היא לפתח את האדם השלם. כיום היא הסתעפה לתחומים רבים, ובהם חינוך, אדריכלות, אומנות, רפואה וחקלאות. שטיינר המריץ את צמיחתם של בתי הספר וולדורף - המכונים גם בתי ספר וגני שטיינר - הרפואה האנתרופוסופית, מוצרי הקוסמטיקה והחקלאות הביודינאמית. כל הדיסציפלינות הללו מהוות עדיין חלק בלתי נפרד מחברת Weleda בת זמננו.

 בין אם המדובר בייצור מוצרינו האנתרופוסופים , מוצרי קוסמטיקה הוליסטית, או ביחסנו לשותפים, לספקים ולעובדים, אנו רואים תמיד בני אדם חברה וטבע כשלמות הוליסטית, הכרוכים יחדיו באמצעות הקשר שבין פעילויות היומיום שלנו לבין הטבע.

המורשת שלנו

מתרגמת תיאוריה לטיפול

אישה חדת מחשבה בעלת חזון מוצק.

איטה וגמן

מנהל Weleda במשך 35 שנה

אדם שופע בטחון אשר יזם את ייצור התכשירים האנתרופוסופים ומוצרי הקוסמטיקה.

אוסקר שמידל

איש עם חזון

מייסדה הרוחני והפילוסופי של חברת Weleda.

רודולף שטיינר