רודולף שטיינר

ההוגה הפילוסופי והרוחני, מייסד Weleda

רודולף יוזף לורנץ שטיינר (27/25 בפברואר 1861 - 30 במארס 1925) נולד בקרואטיה של היום, אולם בינקותו עבר עם הוריו להתגורר באוסטריה. אביו היה מפעיל טלגרף שעבד ברכבת, ובעל דעות נחרצות, ורודולף קיבל את חינוכו המוקדם בבתי ספר כפריים ובבית. פתוח לרעיונות על עולמות הרוח והחומר, רכש דוקטורט בפילוסופיה מאוניברסיטת רוסטוק, לאחר שכבר פרסם פרסומים רבים על ספרות ופילוסופיה. בין עבודותיו נמנות הפילוסופיה של החופש וכן-תיאוריית הידע המשתמעת בתפיסת העולם של גתה. בתחילת המאה ה-20 ייסד תנועה רוחנית, האנתרופוסופיה. שורשיה בפילוסופיה ובתיאוסופיה האידיאליסטית הגרמנית, המעודדת את האדם לראות את גופו, תודעתו ורוחו כקשורות מיסודן לעולמנו - כמהוות כולן חלק ממערכת הוליסטית אחת.

מפילוסופיה למדע ורוחניות

בתחילתה של תנועה זו, בשלב שכוון יותר לפילוסופיה, ניסה שטיינר למצוא סינתזה בין מדע לרוחניות. עבודתו הפילוסופית באותן שנים, שאותה כינה מדע רוחני, ביקשה ליישם את בהירות החשיבה האופיינית של פילוסופיית המערב לגבי שאלות רוחניות. בשלב השני, בשנת 1907 לערך, הוא פעל במגוון תחומים, ובהם במדיה האומנותית, כגון בתחומי אומנות הדרמה והתנועה, בהם פיתח צורה אומנותית חדשה, אוריתמיה. עבודתו האדריכלית הגיעה לשיאה במבנה הגתנאום, מרכז תרבות בו שוכנות כל האומנויות. בשלב השלישי של עבודתו, פעל שטיינר לבסס יוזמות מעשיות שונות, ובהן חינוך וולדורף, חקלאות ביודינאמית, ורפואה אנתרופוסופית.

גישה חדשה

מסיומו של העשור השני של המאה ה-20 ואילך, החל שטיינר לפעול בשיתוף עם רופאים וכימאים, על מנת ליצור גישה חדשה לרפואה. בשנת 1921, הרופאה איטה וגמן, הכימאי אוסקר שמידל וכן רופאים ורוקחים חברו תחת הנחייתו של שטיינר על מנת לקבוע כיצד בדיוק ניתן לעשות שימוש בפילוסופיה זו לטיפול בצרכי המטופלים. הם הבינו כי לגוף האדם יש יכולת יוצאת מגדר הרגיל לסייע לעצמו, אולם גם כי לעיתים הוא זקוק למעט עזרה, ועל בכוחות כן פיתחו גישה אישית לטיפול תוך שימוש במרכיבים ממקור טבעי. מתוך אמונה זו, וידע מדעי ופילוסופי מעמיק ביותר, ייסדו את חברת Weleda.

השפעה רבה על Weleda

לשטיינר ולחשיבתו המקורית לחלוטין נודעה חשיבות מכרעת עבור חברת Weleda. אף שלא החזיק בעמדות ניהול, הוא וד"ר איטה וגמן היו חלק ממה שכונה Kontrollstelle, קבוצה מייעצת התומכת בחברה. בנוסף, היה אחראי לשם החברה ולסמליל, שאותו עיצב במו ידיו.

מעל לכל, לרודולף שטיינר הייתה השפעה רבה על יסודותיה האינטלקטואליים והרוחניים היה לו חזון של תהליך טיפול חדש.

גלה עוד

מתרגמת תיאוריה לטיפול

אישה חדת מחשבה בעלת חזון מוצק לעריכת רפורמה בטיפול רפואי.

איטה ווגמן

מנהל Weleda במשך 35 שנה

אדם שופע בטחון אשר יזם את ייצור המוצרים האנתרופוסופים ומוצרי הקוסמטיקה.

אוסקר שמידל