אובליפיחה

טוסקנה, איטליה
Image of Sea Buckthorn Italy - Buckthorn

גרגירים עתירי וויטמין סי, המתפרצים עם אור השמש

האובליפיחה, במקורה, היא צמח בר ממרכז אסיה. מעל אלף שנה התפשטה האובליפיחה באופן טבעי מהאלפים במרכז אירופה ועד לחופי הים הצפוני והים הבלטי. גרגיריה הבשלים של האובליפיחה מספקים למוצרי חברת Weleda מיץ העשיר בויטמינים במשך קרוב ל-70 שנה. במהלך מלחמת העולם השניה, כאשר מדענים תרו אחר מקורות טבעיים לוויטמין סי, הם נתקלו באובליפיחה בשווייץ, והחליטו לרתום את הפוטנציאל של הצמח למטרה זו. כך באו לעולם מוצרים המוכרים היום כמיץ ואליקסיר אובליפיחה. בנוסף פיתחנו מוצרי טיפוח המבוססים על שמן האובליפיחה. 

שגשוג של מיטב הזנים

במשך שני העשורים האחרונים, צמחי בר שנמצאו באיזורים מפוקחים בהרי האלפים שימשו כמקור לגרגירים. כיום משגשגים זני האובליפיחה הטובים ביותר באזור של כ-100 הקטרים בסן מרינו, המניב קציר שנתי של 200 טונות של גרגירים טריים בגידול אורגני. העסק המשפחתי קונזי & רות'ליסברגר כובש קרוב ל-100 טון מיץ טרי מגרגירים אלה, מתוך שותפות הנמשכת מזה למעלה מעשור.

קורט קונזי, המגדל צמחים בשיטה מסורתית, החל לנסות לטפח זנים נבחרים של אובליפיחה מהאלפים בשנות ה-80 המאוחרות של המאה הקודמת. בחירתם וגידולם של הזנים המתאימים ביותר הוא תהליך מורכב, הדורש זמן וסבלנות. מגדלי צמחים מגדילים את כמות הצמחים באמצעות הסרת ייחורים של ענפים קטנים מצמחי-אם מסוימים, וגידולם בתערובת מיוחדת של אדמה וקומפוסט.

 

קורט העביר בסופו של דבר את פעילות החקלאות הביודינמית שלו לסן מרינו שבטוסקנה, סמוך לעיר פיזה שטופת השמש. תנאי הגידול כאן הם אידיאליים האדמה מועשרת בקומפוסט, ושעות האור ארוכות יותר אפילו מהשעות בעמקים הדרומיים של האלפים. לדבר נודעת חשיבות מכיוון שהאובליפיחה זקוקה לכמות אור גדולה ככל הניתן. ועם זאת, רק לאחר שלוש או ארבע שנים נערך ניתוח החושף האם הרכב ואיכות מיץ הגרגירים טובה דיה.

קורט קונזי והצוות שלו מטפחים כעת יותר מחמישה זנים של אובליפיחה. זנים העשירים בוויטמינים וביסודות קורט משמשים לייצור מיצים, וסירופים המיועדים לבליעה. בדומה ליין, גם כאן יש להקדיש תשומת לב לארומה, לחומציות ולתערובת הנכונה של הזנים השונים במיץ. זנים אחרים מתאימים יותר לייצור שמן אובליפיחה למוצרי הטיפוח, העשיר בחומרים מזינים, מכיוון שבדומה לזיתים, תכולת השמן בציפת הפרי של זנים אלה גבוהה יותר, ומכאן ערכם לטיפול משקם לעור.

עקרונות הקיימות חולשות על כל עשייתם של קורט קונזי וארבעת עובדיו בסן מרינו. החל בבחירת הצמחים, המשך בשדות הביודינמיים, בשימוש בתהליכים לחיסכון באנרגיה, בניהול קומפוסט חכם, וכלה בבצמחים ומינרלים לשיפור חיוניות האדמה. 

הקציר מבוצע בשדות באמצעות חיתוך הענפים באופן ידני. מאחר שהגרגירים גדלים בסמוך לענפי האובליפיחה, זוהי הדרך היעילה ביותר. את יתר הגרגירים מסיר מהענפים כלי הדיש "sea buckthorn chameleon", אשר תוכנן במיוחד למטרה זו. לאחר מכן הם מאוחסנים בקירור, מסומנים בהתאם לזן, ונכבשים למיץ עבור חברת Weleda באצוות קטנות. המיץ עובר פיסטור עדין, ונארז במיכלים אטומים, בזמן שבשלב נוסף בתהליך נאספים זרעי האובליפיחה והשמן המופק מהם.

צמח בר בכל שנה

צמח הבר אובליפיחה מדגים מבחינתה של חברת Weleda היבט חשוב של פילוסופיית החקלאות הביודינמית, ושל קיימות. יותר ויותר יבולים חקלאיים וצמחים שניתן ללקט באיסוף בר עוברים תירבות, זאת, בחלקו עקב היעלמותם של בתי גידול עקב בנייה, וגם עקב ירידה במספר המינים כתוצאה מחקלאות אינטנסיבית. חברת Weleda קבעה לעצמה כיעד להתחיל מדי שנה בתירבות צמח בר, לעיתים תוך שיתוף פעולה עם שותפי מחקר וגידול, ולעיתים בגן הצמחים של החברה המתאפיין במגוון ביולוגי. בדרך זו, ניתן יהיה להבטיח למען העתיד את הישרדותם של סוגי צמחים הנתונים בסיכון. 

הכירו פרוייקטים נוספים

מזין את העור ומונע יובש.

שמן שומשום אורגני ממקסיקו

שמן מזרעי חמניות אורגני

שמן חמניות מהונגריה

מרכיב

Sea Buckthorn Oil

Hippophae Rhamnoides Oil

שמן המופק מפירות האובליפיחה, עשיר בויטמינים ובחומצות שומן בלתי רוויות, בעל צבע אדום אופייני. לשיקום במקרים של עור יבש או פגום.