ארניקה

הרי הקרפטים, רומניה
Map of Romania - Arnica

התקוות לנביטה

כאשר צמח ארניקה, פורח, מרינלה כל כך מתרגשת שהיא בקושי מצליחה לישון. אחרי הכל, הקציר הוא מאורע משמעותי שכולם מצפים לו, עת שהם חוזרים לכפריהם בהרי אפוסן המרוחקים בקרפטים שברומניה.

 

בפעמונים מצלצלים, עגלת עץ רתומה לסוסים מרעישה מעבר לפינה. בתחתית העגלה הפשוטה הזו, מונחים בולי עץ כבדים, קשורים במספר חבלים. העגלה מתגלגלת לאיטה וחולפת על פני בתי עץ אפורים פשוטים וכפריים הגורפים חציר בערימות גדולות. כאשר העגלה עוצרת, אנשים לוקחים אתנחתא ומפטפטים.

מזה שנתיים בלבד, שכביש סלול מוביל ל - Ghetar, הכפר שבו פלורין פקיורר מתגורר במהלך הקיץ. הגבר בן ה - 38 מלמד ניהול מרעה באוניברסיטת קלוז'-נאפוקה ועומד בראש פרויקט ה - Ecoflora, אשר בוחן את הצמחים באזור ושואף לשמר את השימוש בהם כמשאב טבעי בעל ערך ברומניה. הוא הגיע לכאן לפני כמעט 15 שנים כדי להשלים את עבודת הגמר שלו. כיום, הוא הבעלים של שני בתי עץ שבהם חברי סגל וסטודנטים מתגוררים במהלך עונת הארניקה.

 

ארניקה –תקווה ממשית למקומיים

בחזית הבניין ממתינה קבוצה של סטודנטים אשר השתתפו בסמינר של פלורין באוניברסיטה. בעודם פוסעים לעבר הבית, הפרופסור מספר לתלמידים על הצמחים באחו. הצמח החשוב ביותר עבור המקומיים פורח בפרחים צהובים בהירים כששושנים ירוקות מבצבצות מתוך העלה שלו על פני הקרקע: הארניקה. סגולותיה הפכו אותה למרכיב חשוב בתערובות מסורתיות. בהרי האפוסן, הארניקה עוזרת גם להילחם בעוני – והמקומיים עוזרים להבטיח את קיומה.

 

כמויות גדולות של ארניקה גדלות פרא על מדרונותיהם המתונים של הרי הקרפטים הרומנים, הכוללים את הרי האפוסן, אולם הצמח עצמו רגיש מאוד. כאשר יותר מדי פרות רועות באחו או במידה והחקלאים עשו שימוש בדשנים כימיים, הארניקה מיד מגיבה לתנאי הקרקע המשתנים ונעלמת. הצמח מאוד הפכפך ומשגשג בעיקר על מרבדי דשא טבעיים. למרות שניתן לעבד ולטפח את הארניקה, קשה לשמור על המגוון הביולוגי ועל התנאים הטבעיים באזור, החיוניים להישרדותו ולשגשוגו של הצמח.

מגע הקסם של הארניקה

הארניקה בטבע היא אוצר יקר. הצמח הייחודי עם הפרחים הצהובים רגיש מאוד ומשגשג רק על מרבדי דשא טבעיים. בהרי האפוסן שבהרי הקרפטים הדרומיים, מרבדי דשא כאלו עדיין קיימים.

מבני עץ קטנים מולבנים משמש חבויים בין עצי אשוח בעמקי ההר של הרי האפוסן. צעירים רבים עזבו את כפריהם בחיפוש אחר עתיד טוב יותר, אבל קציר הארניקה עבור Weleda מחזיר אותם חזרה.

יחד עם החקלאים, Weleda מקדמת פרויקט קיימות של איסוף צמחי בר באזור המאוכלס הגבוה ביותר של הרי הקרפטים. הקוטפים מאומנים כיצד להתמודד עם צמחי הארניקה בזהירות ובתשומת הלב המרבית.

החקלאים יודעים מה לחפש בעת קציר הארניקה; רק הפרחים הפתוחים לחלוטין המחוברים כבר בצורה רופפת לגבעול צריכים למצוא את דרכם לתוך שקיות איסוף העשויות כותנה. לפחות פרח אחד חייב להישאר על הצמח, כדי שהוא יוכל לפרוח שוב בשנה הבאה.

מלבד עשב, האחו לבד אינו מייצר הרבה עבור החקלאים של הרי האפוסן. אבל אם הארניקה פורחת, האחו מציע מקור נוסף של הכנסה ולבעלים יש תמריץ לשמר אותו במצבו הטבעי המקורי.

החקלאים קוצרים כ -5,000 קילו של פרחי ארניקה טריים מדי שנה ממרבדי הדשא המופרים בהרי האפוסן – דהיינו, כ -1,000 קילו של פרחים מיובשים.

כדי להכין אותם להובלה ולעיבוד, הפרחים הנקיים נפרשים לייבוש על מתלי רשת צפופים ולאחר מכן נערמים אחד על גבי השני בתנור מיוחד.

קציר הארניקה משפר את חייהם של האנשים בהרי האפוסן, שנה אחר שנה. דוגמא טובה לכך הוא פלורין פקורר, אשר הגיע לכאן לפני שנים כסטודנט. כיום הוא בעלים של שני מבני עץ המשכנים צעירים אשר מגיעים לקחת חלק בקציר בקיץ.

הארניקה מבטיחה עתיד טוב יותר למרינלה נגרה ומשפחתה. מרינלה מקווה כי עם הכסף שהיא מרוויחה מהקציר, היא תוכל לשלוח את בתה לאוניברסיטה.

יבול הארניקה מביא תקווה לאנשי האזור - וגם מבטיח את המשך קיומה של ארניקת הבר הנדירה. קיץ אחר קיץ.

האם יש כבר עבודה עבור בני?

"אנחנו רוצים ליצור מודל לדוגמא, כדי שאנשים באזור יוכלו לראות מה ניתן להשיג", אומר פלורין. כוח עבודה זול וחומרי גלם בעלות נמוכה, לא צריכים לשמש תמריצים עיקריים, כי אם שימוש בר קיימא, תנאי עבודה הוגנים ואיכות. פלורין מתעקש על שמירת שיטות חקלאיות ופרקטיקות איסוף טובות, הקובעות כיצד יש לקצור ולעבד צמחי בר בצורה ברת קיימא אשר תבטיח קבלת מוצרים באיכות גבוהה.

כדי להשיג את המטרות הללו, פלורין ועמיתו הגרמני קיימו מדי שנה הדרכות ייעודיות לקוטפים המקומיים. חוברת עם איורים פשוטים מציגה את השיטה האידיאלית לקציר בר קיימא של ארניקה.

 אנשים רבים חוזרים לכפרים לעזור בקציר הארניקה. הם מבלים את הקיץ בעבודה בשדות הגבוהים ובמגורים בבקתות פשוטות. כאשר פלורין חולף על פני רמת Calineasa הם לעתים מנופפים לו. "האם יש עבודה עבור הבן שלי?", שואלת אישה מבוגרת העומדת ליד הגדר. "נתחיל בימים הקרובים", משיב פלורין. האנשים פה מכירים בערך הטבע. 

כאשר הם מתחילים לקטוף, לכל אחד מהם יש טכניקה משלו, מרינלה נגרה משתמשת באגודל ובאצבע כדי לנתק את ראשי הפרחים. היא עובדת מהר ומשתמשת בשתי ידיה. "כשאני יודעת שהארניקה פורחת, אני כל כך נרגשת שאני בקושי יכול לישון", אומרת מרינלה. סיפור חייה אפייני לאזור. היא נשרה מבית הספר והתחתנה בגיל 17. היום, מרינלה בת 32 ויש לה ילדה בת 13. "אני רוצה שהבת שלי תלמד באוניברסיטה כדי שהיא תוכל לצאת מכאן".

 

עזרה לאדם ולטבע

כשהשמש נעלמת מאחורי הצמרות של עצי האשוח העבודה מתחילה בבית הפרויקט. הסטודנטים של פלורין עוזרים לעבד את הארניקה. אחד מהם מרוקן שקית של פרחים על שולחן בעל משטח מתכת, וכולם מסננים אבנים קטנות ופרחים לא מתאימים. הפרחים הנקיים פרושים על רשתות ארוגות צפופות ונערמים אחד על גבי השני במייבש.

 

הקציר החל ומשמעות הדבר היא שעבור פלורין ועמיתיו, השבועות הקרובים יהיו מתישים ויכללו עבודה מבוקר עד ערב. הבשורה הטובה הינה שהרעיון שלהם עובד: האיסוף בר הקיימא של צמחי הבר מסייע לאנשים ולטבע. ישנו אתגר לא מבוטל לשכנע את הצעירים המקומיים שקיים פה עתיד עבורם. אך לא פחות מכך, ישנה חשיבות ראשונה במעלה לשמר את בית הגידול הטבעי של הארניקה עם היוזמות הנכונות. אולם, אם אנשים מאמינים לתחזית הנביטה העתידית של פרחי הארניקה הצהובים הצומחים השנה בשפע באחו, אין כל סיבה לדאגה.

הכירו פרויקטים נוספים

מהשמנים העדינים ביותר

שמן שקדים מספרד

מרכיב

Arnica Montana Flower Extract

Arnica Montana Flower Extract

מקורם של פרחי הארניקה בצפון אמריקה, בדרך כלל באזורים הרריים. בעל תפרחת צהובה אופיינית. בשימוש חיצוני שימושי לעיסוי העור והשרירים.