ורד דמשקאי

עמק הדאדס, מרוקו
Map of Morocco - Wild Rose

בעונת הפריחה אפוף עמק הדאדס שבמרוקו בניחוחו המופלא של ורד דמשקאי. השיחים השופעים פורחים על הרמה הגבוהה המוכרת בשם מסטה (Meseta), הממוקמת בין קזבלנקה להרי האטלס. כאן קוצר ומזקק מוסטפה חאבוון את שמן הורדים האורגני שבו אנו משתמשים כחומר בישום  ברבים ממוצרי Weleda.

זמן ורדים

כשמוסטפה חאבוון צופה אל השמיים בבוקר ומבין שהיום יהיה חם, הוא ממלא את תעלת ההשקיה במים ל"מזל" ול"טוב". שתי פרות מגיחות מאחורי שדרה של עצי תפוז, מדדות באיטיות לאורך שביל העשב הירוק ועוצרות לידו בציפייה. הגיע הזמן למקלחת הבוקר שלהן. מוסטפה משפשף את צווארן, מרטיב את בטנן וגבן ומתיז מים על עכוזיהן עד שעורן השחור-לבן מבריק ממים. בהנאה ניכרת מטות הפרות את ראשן לפנים ולאחור, מתבוננות בו בעיניים רכות בצבע חום-שחור.

בעלי חיים ובני אדם חיים בהרמוניה  במיקום האידיאלי הזה.

במשק הקטן שלו מחזיק מוסטפה באחד משטחי האדמה המיוחדים ביותר במרוקו. פריחת הורד הדמשקאי הבוערת בוורוד, ממלאה את האוויר החם בניחוח שאין לטעות בו. מוסטפה מהנהן בסיפוק: "אני רוצה להחזיר לחיים שלנו את המגוון הביולוגי האדיר ולהפוך שוב את הטבע למקום חיוני באמת."

מוסטפה יצא ליצור לעצמו גן עדן פרטי לפני שלוש שנים. זאת הייתה משימה קלה במסטה, הרמה הגבוהה הממוקמת בין קזבלנקה להרי האטלס. גבעולי חיטה ושעורה עומדים בשורות סדורות בשדות זהובים. החווה של מוסטפה חאבוון הממוקמת באחד האזורים החקלאיים המרכזיים של מרוקו, נראית למרחוק כמו נווה מדבר שוקק וירוק בלב הנוף השטוח והאחיד סמוך לכפר גיסר. המשק החיוני הזה הוא תוצר של עבודה קשה וגישה לא קונבנציונלית.

כבוד לפלורה ולפאונה

מוסטפה מביט אל עבר השמש. האתגר האישי שלו הוא לארוג את סיבי החיים השונים לאריג של הטבע, ולהפוך את הצמחים ואת בעלי החיים לחלקים משולבים במערכת אקולוגית אחת. הוא ממציא דרכים חכמות ליצור צל, באמצעות סורגי גפנים למשל. הוא שותל גדרות ורדים להגנה מפני הרוח ומשתמש בלבנדר כדי לשלוט באוכלוסיית הכנימות. "כולם חיים בהרמוניה, בדיוק כמו שאנחנו אמורים לחיות כבני אדם.

 

הטווסים אוכלים עכבישים ארסיים, עקרבים ונחשים; הברווזים והאווזים ניזונים מחלזונות; התרנגולות מנקרות את הזבובונים שנוחתים על הנענע. בינתיים קוצרות הפרות את העשב בשבילים ומייצרות כמויות נהדרות של דשן טבעי.

"אני רוצה להחזיר לחיים שלנו את המגוון הביולוגי"

מוסטפה הצית מהפכה

מוסטפה מביט אל עבר השמש. עם עורו השזוף משמש, נראה מוסטפה חאבוון כמו איזה מין איש שטח מודרני. הוא מנהל את חברת ARD Guisser בבעלות משותפת עם אחיו הבכור ג'מאל. החברה מייצרת את שמן הורד הדמשקאי היקר וכן את תמצית 'רוז אבסולוט' המעניקים את ניחוחם האלגנטי לרבים ממוצרי Weleda. ממש ליד השער הגדול המוביל לחווה, מיוצרות התמציות בתוך שש חביות מתכת גדולות המאוחסנות במבנה מוארך פתוח למחצה.

מוסטפה גדל במרכז מרוקו, במטע זיתים הסמוך לגבולה של שמורת טבע. אחר-כך למד ביוכימיה בקזבלנקה ויחד עם אחיו ג'מאל הקים חברה למיצוי ומכירה של תמציות צמחים. אבל מרוקו הייתה מגבילה, שמרנית ונוקשה מדי לטעמו. בגיל 33 היגר מוסטפה למסצ'וסטס ומצא עבודה כביוכימאי. "היה לי החופש שלי וחיים טובים".

"אהבתי לדאוג לצמחים וליצור מהם משהו יוצא דופן."

בנובמבר 2011 התקשר אליו אחיו ג'מאל וביקש ממנו לחזור בדחיפות הביתה. שוק הקוסמטיקה הטבעית נסק, החברה שבבעלותם צמחה בקצב מהיר והיה כל-כך הרבה מה לעשות שג'מאל לא הצליח עוד לנהל את העסק בכוחות עצמו. מוסטפה חשב על זה רגע.

אשתו נייד גונסלז הייתה מברזיל, הייתה לו עבודה טובה והרבה חברים. בשנים האחרונות הוא חלם ליצור משהו בטבע, משהו שיבנה במו ידיו. ב-2012 עקרו מוסטפה ואשתו חזרה למרוקו. "כאן אני יכול להגשים את החלום האמריקאי שלי."

מים הם חיים

הזוג גר בבית צנוע צבוע כתום שנבנה לא מכבר סמוך לחלקות הירק. עבור אשתו של מוסטפה שעבדה כמזכירה ראשית בחברה שוויצרית, החווה היא גן עדן פסטורלי. כשהיא ובעלה עמדו כאן לראשונה, אומרת נייד, זה נראה כמו מדבר. האדמה הצחיחה הצמיחה רק כמה עצי זית ותפוז. "מוסטפה הצית כאן את אש המהפכה", היא אומרת.

אוטובוסים עמוסים סטודנטים לחקלאות מגיעים מידי פעם לראות את החווה כמודל ומופת לגיוון ביולוגי וקיימות. אפילו שכניו, שבהתחלה רק טלטלו את ראשיהם למראה בליל הפעילויות במשק, מתחילים בהדרגה לגדל בחלקותיהם צמחים חדשים כמו ורבנה ומוכרים את יבוליהם למזקקת שלו.

ראש הכפר גיסר אוהב את מוסטפה כי הוא מייצר מקומות עבודה, דבר נדיר באזורים הכפריים. היזם בעל הנשמה הירוקה מעסיק יותר עובדים מחקלאים אחרים באזור שחלקותיהם גדולות פי שניים או שלושה משלו. בתקופות חלשות יחסית, עובדים בחלקות הירק ובמזקקת שישה עובדים נוסף למשפחה של מוסטפה, אבל בתקופת הקציר צומח כוח העבודה המועסק בחווה ל-40 אנשים. ומוסטפה הוא המעסיק היחיד באזור שדואג לכך שעובדיו ייהנו מביטוח סוציאלי.

גן העדן הטבעי שלו מתפרש על פני מה שהיה בעבר ערוץ של נהר, כיום פורצים המים בכפר גיסר ממעין תת-קרקעי וזורמים מתחת למשק של מוסטפה. המים נשאבים משלוש בארות ומשמשים להשקיית היבולים והעדרים. מרוקו היא ארץ פורייה. "אם יש לך מים, יש לך חיים", אומר מוסטפה.

 מה היעד הבא שלו? "הייתי רוצה לראות את הגיוון הביולוגי חוזר לאזורים רבים במרוקו". הדרך עוד ארוכה אבל מוסטפה חאבוון הדליק את המנועים.

מרכיב

Rosa Damascena Flower Oil

Rosa Damascena Flower Oil

עלי הכותרת הורודים של פרח זה הם המקור להפקתו של השמן האתרי היוקרתי של ורד הבר. שמן ורד הבר מכיל למעלה מ- 400 מרכיבי ארומה שונים, חלקם לא זוהו עד היום.
במיתולוגיה היוונית, הורד מזוהה עם האלה ונוס הוא סמל להתעוררות, חידוש והרמוניה.
Weleda עושה שימוש בשמן ורדים כמרכיב ניחוח חשוב במוצרים רבים.